English Deutsch

Witaj dzisiaj, Tu i Teraz!

ględoły z niebiańskiej stodoły i natchnienia od niechcenia:

Indie, Ludzie, Krajobrazy, Świątynie, Zdarzenia

Wis - Wiesław Sadurski

Indie - fotografia - Byk Nandin

NANDIN to imię białego byka, który reprezentuje wyzwoloną ludzką duszę, a na którym jeździ Śiva. Co oznacza, że Pan Śiwa jest obrońcą i ucieleśnieniem Dharmy i sprawiedliwości.
Zauważ girlandy dzwonków i kwiatów na pomalowanych rogach. Patrzył mi w oczy, gdy fotografowałem, wodził za mną wzrokiem, jakby chciał mnie zapamiętać.

W dwa dni później zobaczyłem zaprzężonego do wozu, strzeliłem foto i szedłem dalej, kiedy walnął mnie w twarz girlandą dzwonków. Ocieram krew z rozbitych warg, gdy podchodzi wieśniak, uwalnia byka z uprzęży a ten odchodzi w ulicę. Pokazuję twarz wieśniakowi, palcem wskazuję byka. - Nandin? Nandin? - woła wieśniak niedowierzająco, po czym składa dłonie i pada mi do stóp.
Jest już wokół gromadka, chłopak tłumaczy na angielski, że uderzenie rogu byka to wielkie błogosławieństwo Śiwy. Zmieniam papierowe chusteczki, krwotok niewielki, zatrzymuję rikszę, jadę do aśramu. Kierowca przekonuje, że powinienem jechać do szpitala, ale wiem, że moje rany goją się szybko.
Obmywam twarz, siadam przy kamiennym stole na podwórcu aśramu i piszę w zeszycie, który kupiłem już tydzień temu. Mam rozbitą górną wargę i nos, puchnie lewy policzek.

Pod świętą górą Arunachala zdarzenia są odmierzane sercem. Byki i krowy Indii to sama łagodność, Nandin chciał się opędzić od much, a przebudził mnie tylko przy okazji. A przebudził do czego? A do życia wiecznego!

Indie - fotografia - rytuał świętych krów.
Byk Nandin. Pudźa to rytuał świętych krów.
Indie - fotografia - święta krowa i jogin na motocyklu. Indie - fotografia - Wiesław Sadurski błogosławi krowę India - fotografia - srebrny posąg krowy. Indie - fotografia - krowy na pastwisku śmietnika Indie - fotografia - Hindus modli się do krów.
Krowa i jogin na motocyklu. Wiesław Sadurski błogosławi krowę. Srebrny posąg krowy. Krowy na pastwisku śmietnika. Modlący się do krów.
  Według legendy o górze Arunachala miał miejsce spór między Brahmą twórcą i Wisznu obrońcą, który z nich jest większy i lepszy.
Jak widać także bogowie mają swoje ambicje!
W celu rozstrzygnięcia sprawy Pan Śiva objawił się jako kolumna światła, a następnie przyjął formę góry Arunachala.

W ciągu wieków wielu świętych i mędrców przybywało do góry i żyło w jej jaskiniach.
Na południowo-wschodnim zboczu jest jaskinia, w której Śri Ramana Maharishi żył w latach 1899-1916.

Arunachala jest duchowym centrum dla milionów poszukujących, którzy zbierają się tu co roku z całego świata.
Fakt ten jest przez wieki opisywany w świętych księgach i podkreślany przez świętych i mędrców.
 
  Indie - fotografia - góra Arunachala pod tęczą w Tiruvannamalai.
Arunachala pod tęczą
Indie - obraz i druk na płótnie - góra Arunachala, kwitnące drzewo i gwiazdy w Tiruvannamalai.   Indie - obraz i druk na płótnie - góra Arunachala, kwitnąca jabłoń i gwiazda w Tiruvannamalai.
Arunachala, kwitnące drzewo, gwiazdy

druk artystyczny na płótnie 100x75 cm
  Arunachala, kwitnąca jabłoń, gwiazda

druk artystyczny na płótnie 140x100 cm
 
  Ty usunęłaś ślepotę ignorancji maścią Twej Łaski i uczyniłaś mnie naprawdę Twoim, o Arunachala!
 
Indie - fotografia - góra Arunachala pod spiralną galaktyką w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - Wiesław Sadurski na tle góry Arunachala w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - góra Arunachala pod smugami ruchomych gwiazd w Tiruvannamalai.
Galaktyka przybywa do Arunachali. Wiesław Sadurski na tle góry Arunachala. Arunachala pod niebem ruchomych gwiazd.
   
  Spośród wszystkich imion Boga, imię najdroższe sercu Śri Ramana Maharisi to Arunachala.
 
  Najwyższa wiedza może być osiągnięta przez każdego, kto patrzy na to wzgórze, albo myśli o nim.
 


Śri Ramana Maharisi powiedział, że Arunachala jest najwyższą Jaźnią, która świeci jako Ja w sercach wszystkich żywych istot.
Innymi słowy, Arunachala jest nie-dualną rzeczywistością, która przekracza czas, przestrzeń, nazwę i formę.

 
Indie - fotografia - Arunachala pod kosmicznym niebem. Indie - fotografia - skalna ścieżka na górę Arunachala w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - Arunachala pod podwójną galaktyką Śiwy i Parvati.
Arunachala jest w kosmosie. Skalna ścieżka na Arunachalę. Śiwa i Parvati w niebie Arunaczali.

 

Jestem w Tiruvannamalai, u stóp góry Arunachala.
Jest sercem świata, centrum uniwersum, zwana też Górą Płomienia, Wzgórzem Ognia.
Tu mieszka Pan Śiva. U stóp góry ulokowana jest świątynia Annamalaiyar.

Chodzę po świecie, fotografuję świątynie i ludzi, siadam do medytacji w Ramanaśramam, rozmawiam z Sadhu, bawię się z małpami.
Indie - fotografia - Andrzej Hasya na tle góry Arunachala w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - Wiesław Sadurski na tle lasu Arunachala w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - małpy iskają się na górze Arunachala w Tiruvannamalai.
Andrzej Hasya na tle Arunachali. Wiesław Sadurski na tle lasu Arunachali. Małpy iskają się na Arunachala.
Indie - fotografia - ludzie medytują w jaskini Arunachala w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - pokój Śri Ramana Maharisi w jaskini Arunachala w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - łóżko Śri Ramana Maharisi w jaskini Arunachala w Tiruvannamalai.
O każdej porze ludzie medytują w jaskini, gdzie Śri Ramana Maharisi spędził 17 lat w ciemności, aby świecić ludzkości na zawsze. Tu medytował Bhagavan. A tu umierał na kamiennym łożu.
Indie - fotografia - Wiesław Sadurski z małpą na ręku w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - Wiesław Sadurski z małpą na ręku w Tiruvannamalai.Indie - fotografia - Wiesław Sadurski z małpą na ręku w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - Wiesław Sadurski z małpą na ramieniu w Tiruvannamalai.
Prawda życia małpki: daj ciastko, dostaniesz całusa.

Usiadłem dla odpoczynku przed jaskinią Maharisi a po chwili poczułem delikatny dotyk na szyi.

Wiesław Sadurski i błysk w oczach małpki.
 

Łapki małpki delikatne jak jedwab. Spacerowała po ręce, usiadła jak do medytacji, potem szukała w mych włosach czegoś do iskania. Jestem wyjątkowy! nikt inny nie dostąpił takiego zaszczytu. Wydarzyło się to parokrotnie. Podejrzewam, że małpy doceniają mój poziom intelektualny, który jest im równy. No dobrze, dodam, że małpy są mi bliższe niż ludzkie bestie.

 
Indie - fotografia - obiad na liściu banana w Ramanaśramam. Indie - fotografia - Świątynia Annamalaiyar widziana z góry Arunachala. Indie - fotografia - pies i małpa w Tiruvannamalai.
Podano do stołu - dla mnie.

Świątynia Annamalaiyar widziana z góry Arunachala. Ma 10 hektarów powierzchni, 4 wieże jako bramy wejściowe,
najwyższa wschodnia ma 11 pięter i 66 metrów wysokości.

Podano do stołu - dla psa i małpy.
 

Trimurti to pojęcie hinduizmu, w którym kosmiczne funkcje tworzenia, utrzymania i zniszczenia są uosobione w formach Brahmy Stwórcy, Wisznu Opiekuna i Śiwy Niszczyciela.

Pan Śiwa ma 1008 imion i występuje jako mistrz tańca, patron jogi i sztuki, asceta, dobroczyńca, głowa rodziny, niszczyciel. Symbolizuje unicestwiający i odnawiający aspekt boskości. Taniec Śiwy symbolizuje nieustannie dokonywane przezeń niszczenie i tworzenie kosmosu. Gdyby przestał tańczyć - świat przestałby istnieć, ale taniec Śiwy nigdy nie ustaje, więc świat nie zginie. Mamy tyle szczęścia!

Śiwaizm jest najstarszą z czterech głównych sekt hinduizmu. Wyznawcy Śiwaizmu czczą Śiwę jako Istotę Najwyższą. Wierzą, że Śiwa jest twórcą, obrońcą, niszczycielem, objawicielem i korektorem wszystkiego, co jest.

 
Indie - fotografia - świątynia pod górą Arunachala. Indie - fotografia - uboga świątynia w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - przed świątynią Pana Śiwy w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - najuboższa świątynia w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - ofiary dla krowy w Tiruvannamalai.
Nowa świątynia u stóp Arunachali. Uboga świątynia. Przed świątynią Pana Śiwy. Najuboższa świątynia. Ofiary dla czarnej bogini krowy.
Indie - fotografia - ulica przed świątynią Annamalaiyar. Indie - fotografia - ulica z żebrakami przed świątynią Annamalaiyar. Indie - fotografia - ulica z krowami przed świątynią Annamalaiyar.
Przed świątynią Pana Śiwy. Przed świątynią Pana Śiwy. Przed świątynią Pana Śiwy.
Indie - fotografia - hala 1000 kolumn w świątyni Annamalaiyar. Indie - fotografia - hala 1000 kolumn w świątyni Annamalaiyar i ludzie. Indie - fotografia - rzeźba byka Nandil w świątyni Annamalaiyar. Indie - fotografia - wejście do świątyni Annamalaiyar w Tiruvannamalai.
Hala 1000 kolumn w Annamalaiyar. Hala 1000 kolumn, w oddali Arunachala. Rzeźba byka Nandil. Przed świątynią Pana Śiwy.
Indie - fotografia - dach świątyni Pana Śiwy w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - świątynia Pana Śiwy Annamalaiyar w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - świątynia Pana Śiwy Annamalaiyar w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - świątynia Pana Śiwy Annamalaiyar w Tiruvannamalai.
Świątynia Pana Śiwy. W świątyni Pana Śiwy. W świątyni Pana Śiwy. W świątyni Pana Śiwy.
  Pan Śiwa jest często przedstawiany z trzecim okiem; gdy traci cierpliwość, trzecie oko otwiera się, spala i zamienia w popiół.
Na głowie ma półksiężyc; ubywanie i przybywanie księżyca symbolizuje cykl czasowy, przez który stworzenie ewoluuje od początku do końca.
W prawej ręce ma trójząb, który można rozumieć jako symbolikę jedności trzech światów człowieka - jego wewnętrzny świat, najbliższy świat i ogólny świat.
Pan Śiwa ma 6 głów, z których tylko pięć jest widocznych, podczas gdy szósta jest widzialna tylko dla oświeconych.
Pan Śiwa smaruje swe ciało popiołem, co reprezentuje koniec wszelkiej egzystencji materialnej.
Nosi pięć węży na szyi i wieniec z czaszek jako ozdobę.

W Mahabharacie Pan Śiwa jest przedstawiony jako standard nietykalności, potęgi i grozy, jak również postać honoru, radości i blasku. Dwoistość strasznych i pięknych atrybutów Śiwy pojawia się w kontrastujących nazwach. Występuje zarówno jako ascetyczny jogin i jako gospodarz - role wykluczające się w społeczeństwie hinduskim.

Pan Śiwa jest przedstawiany z czterema ramionami. Trzyma siekierę i róg w górnej parze ramion, w dolnej parze łuk i strzałę. Po zniszczeniu Tripury, trzech miast z żelaza, srebra i złota - na ziemi, w niebie i w raju - pomazał swe czoło trzema smugami popiołów. To stało się symbolem Śiwy i jest praktykowane jeszcze dzisiaj przez Sadhów i Shaivitów - patrz fotografie poniżej.

Oprócz antropomorficznych obrazów ważny jest również kult Pana Śiwy w formie lingamu, zaokrąglonej pionowej kolumny symbolu fallicznego. Ponieważ, zgodnie z hinduizmem, jest to ten sam Bóg, który tworzy, podtrzymuje i wycofuje wszechświat, lingam przedstawia symbolicznie samego Boga. Lingam jest opisywany jako kosmiczna kolumna ognia bez początku i bez końca, przyczyna wszelkich przyczyn.

Lingam jest często przedstawiany wraz z Joni, symbolem Śakti, żeńskiej energii twórczej. Związek lingamu i joni reprezentuje niepodzielność jedności mężczyzny i kobiety, pasywną przestrzeń i aktywny czas, od których pochodzi wszelkie życie.
 
Indie - fotografia - świątynia Pana Śiwy Annamalaiyar w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - dach świątyni Pana Śiwy Annamalaiyar w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - szczyt świątyni Pana Śiwy Annamalaiyar w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - świątynia Pana Śiwy Annamalaiyar w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - świątynia Pana Śiwy Annamalaiyar w Tiruvannamalai.
W świątyni Pana Śiwy.
Indie - fotografia - świątynia Pana Śiwy Annamalaiyar w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - podwórzec świątyni Pana Śiwy Annamalaiyar w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - świątynia Pana Śiwy Annamalaiyar w Tiruvannamalai.
W świątyni Pana Śiwy. Andrzej w świątyni Annamalaiyar. W świątyni Pana Śiwy.
Indie - fotografia - posągi ludzi, koni i słonia w Tiruvannamalai.

Czy widzisz tę niesamowitą liczbę rzeźb, posągów i obrazów? Sceny z życia, historii, mitów i religii.
Wewnątrz świątyni jest czarno, odprawiane są rytuały modlitewne, płoną ognie, półnadzy mężczyźni podają ofiarne płomienie, ludzie rzucają się twarzami do ziemi w religijnym uniesieniu.

Nie przyjąłem ofiarnych płomieni, było mi za gorąco, wyszedłem. Uważam przecież religię za zbrodnię przeciwko ludzkości.

Ale moim zdumieniom nie było końca. Młoda para, między nimi paroletni chłopiec. Ojciec coś mu mówi, chłopiec podaje mi dłoń, którą ujmuję z uśmiechem. Uścisk dłoni, fajnie, ale w chwili następnej ojciec bierze mą dłoń, kładzie na głowie synka i prosi po angielsku, abym go błogosławił! Ja nawet nie wiem, jak się to robi! Mówię więc trzykrotnie mantrę Om Mani Padme Hum. Kiedy wycofuję dłoń, chłopiec przytula ją do policzka, wyraźnie ucieszony.

To powtarza się w kwadrans później! Ja tu robię za świętego! Ach, nie ma powodu do zdziwienia, tutaj wszystko jest święte...

Jezdne służby.
Indie - fotografia - Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - riksza i świątynia w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - dach Ramanaśramam w Tiruvannamalai.
Ramanaśramam Riksza i świątynia. Ramanaśramam
Indie - fotografia - czarny posąg Śri Ramana Maharisi w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - ołtarz Śri Ramana Maharisi w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - ołtarz Śri Ramana Maharisi w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.
Śri Ramana Maharisi Ołtarz Śri Ramana Maharisi. Ramanaśramam
Indie - fotografia - jaskinia Śri Ramana Maharisi na górze Arunachala. Indie - fotografia - medytujący w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - Wiesław Sadurski medytujący w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.
Jaskinia Śri Ramana. Medytujący w Ramanaśramam. Wiesław Sadurski w Ramanaśramam.
Indie - fotografia - złoty posąg Śri Ramana Maharisi w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - posąg słonia Ganeśa w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - posąg bogini Kali w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - najbiedniejsza świątynia w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - maąpka też medytuje w Tiruvannamalai.
Posąg Śri Ramana Maharisi. Posąg Słonia Ganeśa. Posąg bogini Kali w Ramanaśramam. Najbiedniejsza świątynia. Małpiątko też medytuje.
Indie - fotografia - Samadhi Śri Swami Ramanananda w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - Śri Ramana Maharisi Indie - fotografia - Samadhi Śri Niranjanananda Swami w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.
Samadhi Śri Swami Ramanananda Śri Ramana Maharisi Samadhi Śri Niranjanananda Swami
 

Ktoś podarował mi fotografię Śri Ramana Maharisi na początku lat 70-siątych ubiegłego wieku. Byłem zafascynowany. Widziałem w jego uśmiechu całe szczęście i cały ból istnienia. Przyznam, że oglądałem na LSD-owskim tripie, co znakomicie ułatwiało wgląd. Tę fotografię umieszczam tu dziś dla Ciebie.

Czytałem jego teksty, medytowałem, wybierałem się do Indii, miałem VW bus i wielkie oczekiwania, rozbiłem wszystko na szosie pod Warną nad Morzem Czarnym. Wróciłem do atelier i straciłem następne 40 lat na malowaniu obrazów, pod czujnym wzrokiem Maharshi z fotografii, która towarzyszyła memu życiu.

- Kiedy serce mówi do serca, co tu jest do powiedzenia? - taka była ostatnia wiadomość Ramana Maharshi do Paula Bruntona, który o nim pisał.

Dziś piszę w zeszycie i spoglądam na górę Arunachala, gdzie Bhagawan spędził życie. Chodzę jego ścieżkami, zaglądam nieśmiało do jaskiń gdzie medytował, czuję działanie pola magnetycznego duchowości, która wzniosła jest tutaj i śmieszna. To wszystko jest jakie jest. Nie do wiary!

Wiesław Sadurski ze swym VW bus
Indie - fotografia - Wiesław Sadurski przed wejściem do jaskini Śri Ramana Maharisi. Indie - fotografia - Wiesław Sadurski fotografuje sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.Indie - fotografia - Wiesław Sadurski na schodach Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - Wiesław Sadurski na kamieniu OM na Arunachala w Tiruvannamalai.
Przed wejściem do jaskini Śri Ramana Maharisi. Fotografuję sadhu.   Jestem na schodach aśramu - w połowie drogi między małpą a człowieczeństwem - reprezentowanym tu przez jogina. Ścieżka Arunachali - na kamieniu OM.
Indie - fotografia - przydrożna świątynia w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - Nataradźa w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - malarz świątyni w Tiruvannamalai.
Przydrożna świątynka. NATARADŹA - jedno z imion Śiwy - podczas tańca ekstazy ma lewą nogę uniesioną, skierowaną w prawo, ugiętą w kolanie, Malarz świątyni.
  prawą stopą stoi na zabitym demonie Apasmara, co symbolizuje zwycięstwo nad ignorancją oraz przejście ducha boskości w materię.
Kobra odwija się z jego dolnego prawego ramienia a sierp księżyca i czaszka są na jego piersi. Prawa górna dłoń trzyma bębenek, który symbolizuje początkowy dźwięk stworzenia i upływ czasu. Górna lewa dłoń trzyma ogień, który symbolizuje destrukcję. Dolna lewa dłoń wskazuje na podniesioną stopę oznaczającą wyzwolenie. Druga prawa dłoń w geście mudry przejawia protekcję od zła i niewiedzy dla tych, którzy żyją w prawości Dharmy.
Wąż wokół bioder to kundalini, symbol boskiej energii, która mieszka we wszystkim.
Kiedy Nataradźa tańczy swój taniec w którym uniwersum jest tworzone, podtrzymywane i niszczone - jego długie włosy zwykle związane w węzeł rozluźniają się i uderzają w planety i gwiazdy, wyrzucając je z orbit lub niszcząc doszczętnie.
Otaczające go płomienie reprezentują przejawione uniwersum.
 
 

Znaczenie tańca Śiwy można tłumaczyć:
Po pierwsze, jako obraz rytmicznej gry, źródła wszelkiego ruchu wewnątrz wszechświata.
Po drugie, celem jego tańca jest uwolnienie dusz wszystkich ludzi z sideł iluzji i niewiedzy.
Po trzecie - miejsce tańca, przedstawiane jako centrum wszechświata - jest rzeczywiście w sercu.

Piszę tu o tańcu Śiwy, aby Ci dać wyobrażenie o wielości znaczeń, historii, mitów i rytuałów przypisywanych hinduskim bóstwom.

Indie - fotografia - dach świątyni w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - dach świątynki w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - posągi bóstw opiekuńczych świątyni w Tiruvannamalai.
Dach świątyni. Przydrożna świątynka. Bóstwa opiekuńcze.
Indie - fotografia - posągi bóstw opiekuńczych świątyni w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - posąg bóstwa opiekuńczego świątyni w Tiruvannamalai.
Bóstwa opiekuńcze. Bóstwo opiekuńcze. Dach świątyni.
Indie - fotografia - posągi bóstw opiekuńczych świątyni w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - posąg bóstwa opiekuńczego świątyni w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - dach świątyni w Tiruvannamalai.
Bóstwa opiekuńcze. Bóstwo opiekuńcze. Szczyt świątyni.
Indie - fotografia - dach świątyni w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - posąg bóstwa opiekuńczego świątyni w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - Wiesław Sadurski przed świątynką w Tiruvannamalai.
Dach świątyni. Bóstwo opiekuńcze. Wiesław Sadurski przed świątynką.
  Indie - fotografia - posąg bóstwa opiekuńczego świątyni w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - posąg bóstwa opiekuńczego świątyni w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - posągi na dachu świątyni w Tiruvannamalai.
  Bóstwo świątyni. Bóstwo świątyni. Szczyt świątyni.
Indie - fotografia - świątynia w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - przydrożna świątynia w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - dach przydrożnej świątyni w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - przydrożna świątynia w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - przydrożna świątynka w Tiruvannamalai.
Świątynia przydrożna. Świątynia przydrożna. Dach świątyni. Świątynia przydrożna. Przydrożna świątynka.
Indie - fotografia - wnętrze świątyni w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - posąg w świątyni w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - szczyt dachu świątyni w Tiruvannamalai.
Świątynia W świątyni Szczyt świątyni.
Indie - fotografia - posąg boginki w świątyni w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - dach świątyni w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - posąg boginki w świątyni w Tiruvannamalai.
Boginka Dach świątyni. Boginka
Indie - fotografia - posąg bogini Kali w świątyni w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - posąg bogini Kali w świątyni w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - posąg bogini Kali w świątyni w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - posąg bogini Kali w świątyni w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - posąg boga Śiwy w świątyni w Tiruvannamalai.
Bogini Kali Bogini Kali Bogini Kali Bogini Kali Posąg Śiwy
 


KALI - pierwotna energia czasu, straszliwa bogini zmiany, potęgi i śmierci. Kali jest ciemna, bo stworzona przed kreacją światła - i stoi w kontraście do jej małżonka, Śiwy, który zamanifestował się po niej i który symbolizuje resztę kreacji po tym, jak Czas jest stworzony.

Kali dominuje wiele tantrycznych ikonografii, tekstów i obrzędów. W wielu źródłach jest chwalona jako najwyższa rzeczywistość i największa ze wszystkich bóstw. Nirvana-tantra mówi, że bogowie Brahma, Wisznu i Śiwa pojawiają się z niej jak bańki z wody, nieustannie powstając i umierając, podczas gdy ich pierwotne źródło pozostaje niezmienne.

Ikonografia przedstawia Kali zazwyczaj czarną, czasem niebieską. Ma kilka rąk, zwykle cztery lub dziesięć, naszyjnik z czaszek, spódnicę z odciętych ramion, martwe dziecko wiszące na uchu. W jej rękach jest zwykle odcięta głowa, groźnie podniesiony sierp i miska krwi. Na czole trzecie oko. Jej język rozciąga się daleko i jest czerwony od krwi, którą pije. Jej emblematem jest swastyka z ramionami skierowanymi w lewo (sauvastika), znak nocy i magii.
Ale jej prawa ręka jest często uniesiona w geście błogosławieństwa i pocieszenia.

 
Indie - fotografia - świątynia w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - wnętrze świątyni Pana Śiwy w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - słoń Ganeśa w świątyni Pana Śiwy w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - słoń Ganeśa w świątyni Pana Śiwy w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - słoń Ganeśa w świątyni w Tiruvannamalai.
Świątynka W świątyni Pana Śiwy. Słoń Ganeśa. W świątyni słoń Ganeśa. Świątynka słonia Ganeśa.
 

GANEŚA jest powszechnie czczony gdyż usuwa przeszkody tak duchowe jak i materialne, patronuje sztuce i nauce, literom pisanym, jest dewą intelektu i mądrości. Jest bogiem obfitości, sukcesu i dobrobytu, reprezentuje witalność i siłę.

Ganesha jest przedstawiany jako uprzejmy, miły, przyjazny, pełen humoru, mądry, zabawny, niekiedy płatający figle. Jako bóg początku jest honorowany na początku rytuałów i ceremonii. Jest jednym z najważniejszych, najbardziej popularnych, najbardziej dostępnych bogów Indii w ogóle, czczony w sanktuarium niemal każdej ulicy.

Dla pobożnych Hindusów posąg Ganesha jest pierwszą rzeczą, która przychodzi do nowego domu. Błogosławi ten dom i obiecuje szczęście. W interpretacji filozoficznej ucieleśnia kontrolę ludzkiego ego i daje pewność, że nawet najmniejsze istoty zawierają boskość. Występuje również na niemal każdym zaproszeniu na ślub. Ucieleśnia idealny obraz hinduskiej rodziny.
Jest mnóstwo historii o Ganeśa; lubię tę, która mówi, że powstał ze śmiechu Śiwy.

 
Indie - fotografia - przydrożna świątynia w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - przydrożna świątynia w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - przydrożny posąg Pana Śiwy w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - przydrożna świątynia w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - przydrożna świątynka w Tiruvannamalai.
Przydrożna świątynka. Przydrożna świątynka. Przydrożny posąg Śiwy. Przydrożna świątynka . Przydrożna świątynka.
Indie - fotografia - przydrożna świątynia w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - przydrożna świątynia pod drzewem w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - przydrożna świątynia pod drzewem w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - przydrożna świątynia pod drzewem w Tiruvannamalai.
Świątynka Świątynia pod drzewem. Wiejska świątynia to drzewo obwieszone obrazami. Przydrożna świątynka.
Indie - fotografia - przydrożna świątynia pod drzewem w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - przydrożna świątynia błogosławionej wrony w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - przydrożna świątynia błogosławionego jelenia w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - mnisi w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - przydrożna świątynia - swastyka, symbol ognia i słońca.
Przydrożna świątynka. Świątynia błogosławionej wrony. Świątynia błogosławionego jelenia. Mnisi w Ramanaśramam. Swastyka, symbol ognia i słońca, znak przynoszący szczęście, jest rysowana jako krzyż prosty. Hitlerowska była ukośna, obrócona o 45°.
 

Przez te parę tygodni w Indiach nie widziałem jakiegokolwiek alkoholu. Żaden bar przydrożny - a jest ich mnóstwo! - i żadna restauracja nie oferuje mięsa. Ludzie pachną inaczej niż w Europie, gdzie, mimo mnóstwa dezodorantów i kosmetyków, dominuje zapach padliny.

 
Indie - fotografia - chłopiec z bananem w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - chłopiec przy śniadaniu w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - chłopiec w świątyni w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - dziewczynka w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - chłopiec układa kwiaty w Tiruvannamalai.
Chłopiec z bananem. Chłopiec przy śniadaniu. Chłopiec w świątyni. Dziewczynka Chłopiec układa kwiaty.
Indie - fotografia - dziewczynki wracają ze szkoły w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - malarz przy pracy w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - dziewczynki i Andrzej w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - trzy pieski w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - dwie małpy w Tiruvannamalai.
Dziewczynki wracają ze szkoły. Malarz przy pracy. Andrzej z dziewczynami w sklepie. Pieski Małpy
Indie - fotografia - chłopcy czekają na autobus w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - dziewczyny czekają na autobus w Tiruvannamalai. Każdy przystanek autobusowy ma dwie części - jak widzisz chłopcy czekają oddzielnie od dziewcząt! Indie - fotografia - pani domu na schodach w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - pani robi obiad w Tiruvannamalai.
Chłopcy czekają na autobus. Dziewczyny czekają na autobus. Pani domu. Pani robi obiad.
Indie - fotografia - uliczne stragany w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - uliczne sklepiki w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - uliczna scena w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - rynsztok na skraju ulicy w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - cielę i pies na śmietniku.
Uliczne stragany. Sklepiki Scena uliczna. Rynsztok na skraju ulicy. Cielę i pies
Indie - fotografia - portret dziewczynki. Indie - fotografia - kobiety na schodach aśramu. Indie - fotografia - kobiety i mężczyźni na schodach aśramu.
Dziewczynka Kobiety na schodach aśramu. Kobiety i mężczyźni na schodach aśramu.
Indie - fotografia - dzieci wracają ze szkoły w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - widok ulicy w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret wieśniaka.
Dzieci wracają ze szkoły, zawsze w mundurkach! Widok ulicy. Wieśniak
Indie - fotografia - psy na śmietniku w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - mandala na ulicy w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - mandala na ulicy w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - mandala na ulicy w Tiruvannamalai.
Śmietnik na skraju ulicy. Mandala Mandala Mandala
 

Mandala to duchowy i rytualny symbol w hinduizmie i buddyzmie, reprezentujący Wszechświat.
W różnych tradycji duchowych mandale są stosowane do koncentracji uwagi i jako pomoc w medytacji i indukcji transu. W powszechnym użyciu mandala to każdy schemat, wykres lub geometryczny wzór, który reprezentuje metafizycznie lub symbolicznie kosmos. Rzuć okiem na moje mandale.

Mandale są tutaj powszechnie tworzone przy użyciu kolorowych piasków na ulicy przed wejściem do domu.
Rozwiewa je i niszczy przejeżdżające auto lub stopy przechodnia. Nie szkodzi, jutro będą odnowione. A ulica zamieciona do czysta.
Dopiero trzy cztery metry dalej zaczyna się śmietnik. Jest wszechobecny. Równie kolorowy jak ubiory kobiet. India to ojczyzna śmieci. Przechodzę w dzień i widzę dolinę zasłaną śmieciami jak w okropnym śnie.
Następnej nocy wracam późno do domu i widzę mnóstwo białych kwiatów o wielkich kielichach rosnących nad śmieciami. We dnie zwinięte są w trąbki i pokryte kurzem tak, że są niewidzialne.

To metafora dla całego kraju. Masz wolność wyboru - podziwiaj śmiecie lub kwiaty.

 
Indie - fotografia - pola ryżowe w Madrasie.   Indie - fotografia - mandala na ulicy w Tiruvannamalai.   Indie - fotografia - krajobraz pól ryżowych w Madrasie.
Pola ryżowe Mandala Krajobraz pól Madrasu.
Indie - fotografia - chatka w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - chatka w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - chatka w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - chatka w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - chatka w Tiruvannamalai.
Chatka Chatka Chatka Chatka Chatka

Chatki są maleńkie, zrobione z trzciny, podłoga z ubitej gliny, stół i prycza to jedyne meble. Takie są stare Indie.
Nowe są kolorowe jak bajka z Disneylandu.

Indie - fotografia - nowy dom i chatka w Tiruvannamalai.
Nowy dom Nowy dom i słomiana chatka,
mieszkańcy właśnie przeprowadzili się, mają teraz meble, bieżącą wodę, prąd.
Nowy dom
Indie - fotografia - nowy dom w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - nowy dom w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - wieśniaczki w drodze na wsi w Madras. Indie - fotografia - nowy dom i chatka na dachu w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - nowy dom na tle Arunachala w Tiruvannamalai.
Nowy dom Nowy dom Madras - wieśniaczki w drodze. Nowy dom z chatką na dachu. Nowy dom
Indie - fotografia - chatka w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - chatki w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - chatka w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - wioska w Madras. Indie - fotografia - chatki w Tiruvannamalai.
Chatka Chatki Chatka Wioska Chatki

KOBIETY INDII
są jak kolorowe kwiaty, bywa, że mają tylko jedno lub dwa sari, ale jakże barwne! Sari jest pasem materiału długości 5 do 8 metrów, którego się nie zszywa.
Sari jest owijane wokół ciała, drapowane na biodrach tak, że talia wydaje się bardzo szczupła. Sari można ubierać na 50 różnych sposobów.

Kobiety Indii uważały, że materiał przekłuty igłą jest nieczysty. Dopiero Brytyjczycy i muzułmanie wprowadzili ubrania szyte, co sprawiło że dzisiaj pod sari nosi się krótką halkę a wyżej bluzkę o krótkich rękawach.

 
Indie - fotografia - portret dziewczyny w Ramanaśramam. Indie - fotografia - portret dziewczyny w Ramanaśramam. Indie - fotografia - portret dziewczyny w Ramanaśramam. Indie - fotografia - portret dziewczyny w Ramanaśramam. Indie - fotografia - portret dziewczyny w Ramanaśramam.
Dziewczyna Dziewczyna Dziewczyna Dziewczyna Kasjerka w sklepie.
Indie - fotografia - portret dziewczynki na motocyklu. Indie - fotografia - portret dziewczyny w Ramanaśramam. Indie - fotografia - portret dziewczyny w Ramanaśramam. Indie - fotografia - portret dziewczyny w Ramanaśramam. Indie - fotografia - portret dziewczyny w Ramanaśramam.
Dziewczynka na motocyklu. Dziewczyna Dziewczyna Dziewczyna Dziewczyna
 

Mój polski kolega prosił mnie o zbadanie frapującej go sprawy - czy kobiety i dziewczyny w Indiach noszą majtki. Zbadałem sprawę i odpowiedź brzmi - Nie! Nie noszą majtek!
Przyznam, że nie mam pojęcia, do czego koledze ta wiedza potrzebna. Przecież indyjskie kobiety są nietykalne! To rodzice wydają je za mąż, a mężowie mają władzę absolutną.

India to kraj niebywałej pruderii! Kobiety kąpią się w morzu, ale ubrane w sari. Połowa mężów, którzy przecież robią dzieci - nigdy nie widziała żony nago!

Jest na tej stronie foto kobiety, której mąż umarł, zostawiając ją z dwojgiem dzieci w wieku lat dwudziestu. Mimo ekstremalnej pracowitości żyła z dziećmi w nędzy, robiąc wszystko, aby zapewnić im szkołę. Jest niezwykle piękna, ale nie dotknie w życiu mężczyzny - indyjska kultura skazuje ją na samotność. Nie wyjdzie powtórnie za mąż, nikt jej nie weźmie...

A to wszystko w kraju, gdzie kiedyś powstała Kamasutra!

 
Indie - fotografia - portret dziewczyny w Ramanaśramam. Indie - fotografia - portret mamy z dwojgiem dzieci w Ramanaśramam. Indie - fotografia - portret dziewczyny w Ramanaśramam.
Dziewczyna Mama z dwojgiem dzieci. Dziewczyna
Indie - fotografia - dzieci. Indie - fotografia - pani domu przy pracy. Indie - fotografia - staruszka przed bramą. Indie - fotografia - kobiety przed domkiem. Indie - fotografia - dzieci.
Dzieci Pani domu przy pracy. Staruszka przed bramą. Kobiety i domek. Dzieci
Indie - fotografia - portret malarza świątyni. Indie - fotografia - portret malarki świątyni. Indie - fotografia - portret małpki. Indie - fotografia - paw osłania ogonem znak OM przed deszczem.
Portret malarza świątyni. Malarka świątyni. Portret małpki. Paw osłania znak OM przed deszczem.
Indie - fotografia - lady i małpka w Ramanaśramam. Indie - fotografia - lady w świątyni w Ramanaśramam. Indie - fotografia - byki Nandil. Indie - fotografia - wieśniak doi krowę na ulicy. Indie - fotografia - sklepy na ulicy.
Małpka i lady. Lady w świątyni. Byki Nandile. Dojenie krowy. Sklepy uliczne.
Indie - fotografia - kobiety i dzieci na obiedzie. Indie - fotografia - staruszka przed świątynią. Indie - fotografia - dziewczęta na ulicy.
Kobiety i dzieci na obiedzie. Staruszka przed świątynią. Ulica, dziewczęta.
Indie - fotografia - dzieci i dziadek. Indie - fotografia - Stefan, Andrzej, Wiesław w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret chłopca.
Dzieci i dziadek. Stefan, Andrzej, Wiesław. Chłopiec
Indie - fotografia - portret nauczyciela. Indie - fotografia - rodzina na schodach aśramu.  
Nauczyciel Rodzina na schodach aśramu.  
Indie - fotografia - dziewczyny na schodach aśramu. Indie - fotografia - dziewczyny pod drzewem Ramanaśramam. Indie - fotografia - dziewczyny na schodach aśramu. Indie - fotografia - dziewczynki.
Dziewczyny Dziewczyny Dziewczyny Dziewczyny Dziewczynki
Indie - fotografia - portret mamy z córką. Indie - fotografia - dzieci. Indie - fotografia - trzy wieśniaczki. Indie - fotografia - dziewczynki po lekcjach. Indie - fotografia - slumsy.
Mama z córką. Dzieci Wieśniaczki Dziewczynki po lekcjach. Slums
 

Indyjskie dzieci chodzą do szkół w mundurkach i są z tego bardzo dumne. Szkoły i uniwersytety są nadzwyczaj lubiane i szanowane. To narodowa pasja. Marzenie wszystkich rodziców - zapewnić dzieciom wykształcenie.

 
Indie - fotografia - portret chłopca. Indie - fotografia - portret dziewczynki. Indie - fotografia - dzieci w kolejce. Indie - fotografia - portret dziewczynki. Indie - fotografia - portret chłopca.
Chłopiec Dziewczynka Dzieci w kolejce po długopisy. Dziewczynka Chłopiec
Indie - fotografia - dziewczynki wracają ze szkoły. Indie - fotografia - portret kobiety malującej. Indie - fotografia - dzieci. Indie - fotografia - dzieci. Indie - fotografia - Ramanaśramam.
Dziewczynki po szkole. Panie malujące mandale. Dzieci Dzieci Ramanaśramam
Indie - fotografia - Master Premananda otwiera ramiona.   Indie - fotografia - Wiesław Sadurski i Ramani.
Master Premananda otwiera ramiona.   Wiesław i Ramani
  Indie - fotografia - Master Premananda otwiera mi trzecie oko. Indie - fotografia - Wiesław Sadurski przed bramą aśramu.
  Master Premananda otwiera mi trzecie oko. Wiesław przed bramą aśramu.
Indie - fotografia - Andrzej na tle drzewa.   Indie - fotografia - muzyczny zespół naszego retreat.
Andrzej na tle drzewa.   Muzyczny zespół naszego retreatu.
  Indie - fotografia - W kolejce po błogosławieństwo ognia.   Indie - fotografia - Wiozą nas Nandiny. Indie - fotografia - Transport trzciny cukrowej.
  W kolejce po błogosławieństwo ognia.   Wiozą nas Nandiny. Transport trzciny cukrowej.

SADHU
znaczy tyle co święty człowiek, religijny asceta, który postanowił osiągnąć wyzwolenie, czwarty i ostatni okres życia, w drodze medytacji i kontemplacji Brahmana.
Sadhu to sanjasin, który porzucił życiowe osiągnięcia, dom, rodzinę, kastę i konto - aby żyć w jaskini, lesie lub świątyni, oddany praktyce duchowej.
W Indiach żyje 4-5 milionów sadhu. Są powszechnie szanowani za świętość, niekiedy budzą obawę, gdyż mogą rzucić zaklęcie.
Jest wiele sekt, ale wszyscy mają za cel osiągnięcie mokszy - wolności, wyzwolenia, życia w jedności z bogiem.

 
  Indie - fotografia - święty sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.  
  Sadhu  
Indie - fotografia - grupa świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.   Indie - fotografia - grupa świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.
Sadhu   Sadhu
Indie - fotografia - grupa świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - trzech świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - grupa świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.
Sadhu Sadhu Sadhu
Indie - fotografia - grupa świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - grupa świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - grupa świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.
Sadhu Sadhu Sadhu
  Sadhu jest inicjowany przez guru, od którego otrzymuje nowe imię i mantrę do praktyki medytacyjnej.
To guru decyduje czy i kiedy - po okresie służby - sadhu może wyruszyć w ostateczną wędrówkę. Która wymaga wszelkich możliwych wyrzeczeń. I tak - sadhu uważani są za umarłych - tak między sobą jak i wobec indyjskiego prawa.

Żyją z darowizn pożywienia. Nie przyjmują jałmużny, czym różnią się od żebraków, przedstawionych tutaj na oddzielnej stronie. Niektórzy żyją nago, wysmarowani popiołami spalonych trupów. Inni mieszkają w jaskiniach, w samotności medytacji. Dla wielu ważne jest braterstwo sadhów.

Używają często marihuany i haszyszu, które pełnią rolę świętej komunii.
 
Indie - fotografia - grupa świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - dwóch świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - trzech świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.
Sadhu Sadhu Sadhu
Indie - fotografia - grupa świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - grupa świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - grupa świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - grupa świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - święty sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.
Sadhu Sadhu Sadhu Sadhu Sadhu

Kto powiedział, że ma być łatwo?
O świcie sadhu obowiązkowo kąpie się w zimnym górskim potoku, medytuje i modli się przy świętym ognisku.

A dlaczego tylu świętych ustawia się w kolejce? Bowiem tu rozdaje się żywność. O 11-tej przyjeżdżają na podwórzec Ramanaśramamu wielkie kotły z żywnością i rozdzielane są ogromne porcje jedzenia na talerzach tłoczonych z makulatury - ryż, warzywa, jarzyny w sosach, owoce. Ustawia się długa kolejka sadhu, a policjant z kijem bambusowym w dłoni pilnuje porządku! Kiedy wszyscy święci są obsłużeni - podchodzi druga, znacznie krótsza kolejka - świętych kobiet sadhvi. Trzecia kolejka jest w ubraniach cywilnych - to po prostu głodni...
A gdy wszyscy są obsłużeni - podchodzą rosyjskie wycieczki i też dostają jedzenie. Siedzę na kamieniu w podwórcu i słyszę wokół jak pomstują na barbarzyńskich Hindusów, którzy nie dają im łyżek! Bo przecież w Indiach jada się palcami prawej dłoni.

Indie - fotografia - święty sadhu w Tiruvannamalai.
Yogi
Indie - fotografia - grupa świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - grupa świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - grupa świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.
Sadhu Sadhu Sadhu
Indie - fotografia - grupa świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - grupa świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - grupa świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - grupa świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - grupa świętych sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.
Sadhu Sadhu Sadhu Sadhu Sadhu
Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.
Sadhu Sadhu Sadhu Sadhu Sadhu
Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.
Sadhu Sadhu Sadhu Sadhu Sadhu
Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.
Sadhu Sadhu Sadhu Sadhu Sadhu
 

Zaprzyjaźniłem się nieco z Sadhu, chcę przeprowadzić z nim wywiad. - Witaj, jestem Wiesław, jak masz na imię?
- Nie mam imienia, możesz nazywać mnie Sadhu.
- Dlaczego bezimienny?
- Bez imienia, bez domu, bez własności, bez nałogów. Umarły dla świata, żyję w duchu.
- Ale chodzisz, oddychasz, jadasz posiłki, zapewne myślisz to i owo.
- Chodzę od modlitwy do medytacji, oddycham mantrą, jadam co mi dadzą, nie myślę lecz postrzegam jak myśli powstają i zanikają.
- Kto daje ci jeść?
- Tutaj aśram, gdzie indziej ludzie. Trzy razy dziennie mogę prosić o pożywienie.
- A jeśli nie dostajesz?
- Wtedy piję wodę i poszczę.
- A kiedy ktoś poda ci pieczonego kurczaka?
- Nikt tego nie robi. Sadhu nie jada mięsa. Ahimsa znaczy tyle co nie wyrządzanie krzywdy niczemu co żyje.
- A co myślisz o ludziach, którzy jedzą świnie?
- Nie myślę, lecz współczuję. Obciążają się karmicznie i będą odczuwać ból.
- Wierzysz w reinkarnację?
- A ty wierzysz w słońce? Ono jest, wiara nie jest potrzebna ani stosowna. Reinkarnacja jest, jeśli patrzysz na świat przejawiony. Jestem w drodze do wyzwolenia, nie będę inkarnowany raz jeszcze.

 
Indie - fotografia - portret trędowatego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.
Trędowaty Sadhu Sadhu Sadhu Sadhu Sadhu
Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.
Sadhu Sadhu Sadhu Sadhu Sadhu
Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętego sadhu w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.
Sadhu Sadhu Sadhu Sadhu Sadhu
  Indie to miejsce narodzin czterech wielkich religii - są to hinduizm, buddyzm, jainizm i sikhizm. Popularne są tu także inne religie - judaizm, islam, zoroastrianizm i chrześcijaństwo.
W całej historii Indii religia była ważną częścią narodowej kultury. Dobra jest każda wiara, która prowadzi do Boga - oto postawa hinduizmu i podstawa religijnej tolerancji. Religijna różnorodność i tolerancja są gwarantowane przez prawo i obyczaj.
Hinduizm jest często uznawany za najstarszą religię świata, sięgającą do czasów prehistorycznych około 5000 lat temu. Ma ponad miliard wyznawców. Będąc religią teistyczną - gości ateistyczne szkoły i filozofie. Doceniam - gości także mnie, który w nic nie wierzy a wszystkiego doświadcza.
 
Indie - fotografia - portret Chitdarthy w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret mnicha w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret mnicha w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret mnicha w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.
Chitdhartha Mnich Mnich Mnich
    Indie - fotografia - portret jogina w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret jogina w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret jogina w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.
    Yogi Yogi Yogi
Indie - fotografia - cztery kobiety w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - zbiorowe foto uczestników naszego retreat.
Panie na schodkach w Ramanaśramam. Zbiorowe foto uczestników naszego retreat. Siedzę po lewej - pierwszy raz w życiu podaje mi się krzesło - tak się postarzałem!
  Indie - fotografia - portret świętej sadhvi w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. SADHVI to kobieca forma sadhu, ze wszystkimi prawami i obowiązkami sadhu.
  Pani Sadhvi  
Indie - fotografia - portret świętej sadhvi w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętej sadhvi w Ramanaśramam w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - portret świętej sadhvi w Ramanaśramam w Tiruvannamalai.
Sadhvi Sadhvi Sadhvi
Sadhvi Sadhvi Kolejka świętych sadhvi. Sadhvi
Indie - fotografia - sadhu śpiący na ulicy w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - sadhu śpiący na ulicy w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - sadhvi śpiąca na ulicy w Tiruvannamalai. Indie - fotografia - sadhu śpiący na ulicy w Tiruvannamalai.
Sadhus we śnie. Sadhu na poboczu. Sadhvi we śnie. Sadhu w cieniu.
  Indie - fotografia - powóz Pana Śiwy na ulicy w Tiruvannamalai.

Jestem na codziennym spacerze pod górą Arunachala, a tu na poboczu szosy stoi wehikuł dziwny, cały ze srebra, ozdobiony łabędziami, lwami i bogatymi rzeźbami.

Domyślam się, że to Pan Śiwa na nim jeździ, pewnie poszedł odsikać się w krzaki, albo na górę pomedytować sobie w jakiejś jaskini...

Jestem jego podopiecznym, osobiście mnie zapewnił, że nic mi się nie stanie póki się nie stanie... Więc wsiadam odważnie, gotów do podróży.

I co się dzieje? Galaktyka roziskrza się nad moją głową z niczego, gwiazda świeci mi do ucha.
Hej, teraz będę śmigał w przestworach! Om Nama Shivaya!

Wiesław Sadurski artysta i autor tej website w kosmicznym powozie.
  Powóz Pana Śiwy. Wiesław Sadurski w kosmicznym powozie.

 

O co tu chodzi? Kto po uszy brodzi w światłości wiekuistej bez wstydu i hańby? Siedząc na schodku Ramanaśramam patrzyłem na świat zadziwiony - że jest taki prosty i jasny, bez skazy i bez pamięci, skupiony w sobie, poza czasem.
Zdziwienie: siedzę na kamieniu, niczego nie szukam, wszystko znajduję.
Pokój bezmierny, nieposkromione światło, nieskończone życie przepełniające ludzi, małpy, drzewa, każde ziarenko piasku i każdą elementarną cząstkę, która wibruje w błogości istnienia.

Wróciłem do Berlina, gram przecież w filmie i muszę sprostać roli, nieskończoność do kąta, trzeba sprzątać śmiecie i odkurzać kurze.
Acha, żarówka się przepaliła, z oświecenia został elektryczny prąd.

Pole magnetyczne ma dwa bieguny: master Premananda i góra Arunaczala.
Jestem zakochany w prawdzie. Jest tylko wolność, która kocha prawdę. Kłaniam się prawdzie.

Mrówka wdrapuje się na duży palec stopy, idzie w górę. - Uważaj, mrówko, łazisz po nieskończonej stopie. Zejdź z niej na piasek, aby mógł się pochylić i paść do twoich ośmiu stóp.

Jest płomień, który przepala. Nie przepala mnie, lecz to czym nie jestem.

Jutro będę pisał dalej, radość życia musi pospać.
 
Om Nama Shivaya!


Lubisz Stronicę? Podaj adres dalej! Zrób do mnie link!

© 2015 Wiesław Sadurski. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.

| Start | Malarstwo | Grafika | Poezja | Fotografia | Dzisiaj | Design | Free | Sprzedaż Sztuki | Prawa Autorskie | Biografia | Linki | Link do mnie | E-Mail|

Autorska Galeria Wizja Światło Kreacja - Druki Artystyczne, Malarstwo, Grafika, Poezja, Fotografia - Wiesław Sadurski, polski artysta w Berlinie.